02-12-2002

Rockwool A/S uppgraderar till ProMark

Roxull (Rockwool A/S i Danmark) uppgraderar och utvidgar deras tidregistrering med bemanningsplanering

Mark Information A/S har ingått ett avtal med Rockwool i Danmark om att uppgradera deras Mark tidregistreringssystem till ProMark.

Utöver komma/gå registrering ska ProMark användas till planering av bemanningen i produktionen. ProMark ska därmed vara ett centralt verktyg för arbetsledare för planering, uppföljning och rapportering. 

ProMark kommer att fungera i tätt samarbete med HR och Lön i SAP R/3. 

Rockwools beslut är taget efter en grundlig föranalys. 

ProMark ska användas på Rockwools tre fabriker i Danmark med totalt c:a 600 medarbetare.

Rockwool

Världens största stenullsproducent 
Roxull ingår i den världsomspännande danska koncernen Rockwool International A/S, som med över 60 års erfarenhet, 7 000 anställda och med 9 miljarder i omsättning är världens största producent av stenullsisolering.

Forskning och utveckling 
På utvecklingsavdelningen arbetar drygt 200 tekniker och ingenjörer med forskning och utveckling av nya produkter. 

Som första företag introducerade Roxull, år 2000, den silkeslena isoleringen, Roxull Silk®. Skivan är klädd med ett silkeslent ytskikt på samtliga sex sidor. En prisbelönat teknisk innovation som sätter användaren i fokus.