21-07-2005
ProReport II - ny rapportgenerator för ProMark
I höst lanseras ProReport II, som ger användarna en rad fördelar
Med planerat releasedatum september 2005 lanseras ProMarks nya rapportgenerator – ProReport II.
”Efterföljaren till den nuvarande ProReport-modulen är en efterlängtad nyhet för våra kunder och jag gläder mig över att äntligen få tillfälle att lyfta på slöjan när det gäller produktens nya funktioner och möjligheter”, säger Dan Nyström, Mark Information Sverige.
ProReport II är en helt ny produkt och således inte bara en uppgradering av den befintliga produkten ProReport.
ProReport II är utformad som en applikationsservermodul, vilket betyder att datasökning och körning av rapporter sker på servern och inte som tidigare direkt i klienten (datorn). Detta innebär att man inte längre behöver exportera data för rapportering, eftersom den nya modulen direkt rapporterar de data som finns i ProMark. Samtidigt har man lyckats eliminera begränsningar som finns i den nuvarande ProReport-modulen, till exempel när det gäller datastorleken.
- ProReport II är baserad på en helt ny och aktuell basteknik som garanterar både kunder och Mark Information en solid framtidsplattform med en rad fördelar.
- Med ProReport II kommer rapporteringen baseras på ”färska” data och inte som i ProReport på data från en daglig export. Det innebär äkta ögonblicksbilder av registrerade data och därmed förhöjd kvalitet i beslutsprocessen.
- ProReport II innehåller en lång rad nya och förbättrade möjligheter för användardefinierade inställningar och urval, bland annat formatering, beräkningar och sortering.
- Genom en modern basteknik uppnås större säkerhet och eliminering av begränsningar i filstorlekar för rapporteringsdata.
- Exekveringshastigheten har ökat avsevärt.
- Rapporter kan exporteras till både PDF-, Word- och Excel-format. Html-format kommer att finnas i senare versioner av ProReport II.
- Samma rapport kan köras av flera användare samtidigt.
ProReport II kan samexistera med den nuvarande ProReport-modulen, vilket innebär att befintliga kunder kan göra en glidande övergång till det nya rapporteringsverktyget.
Vi har bemödat oss om att göra övergången från ProReport till ProReport II så enkel och smidig som möjligt. De flesta standardrapporter I ProReport har överförts direkt till det nya formatet. Vissa specialanpassade rapporter kommer eventuellt att behöva utformas på nytt.
Vi kommer att ge de kunder som använder ProReport fortsatt support och hjälp med felkorrigering fram till och med 31 december 2006.
Kontakta Dan Nyström på tfn 08-444 78 41 för information om priser på ProReport II för ditt företags licensgrupp.
Allmänna frågor och svar
| Fråga | Ersätter ProReport II den nuvarande ProReport-modulen? |
| Svar | Både ja och nej. Försäljning och utveckling av ProReport har upphört, men ProReport-kunder kommer fortfarande att få hjälp med support och felkorrigeringar fram till och med slutet av 2006. |
| Fråga | Vi har en del ProReport-rapporter som har specialanpassats för våra behov. Kan dessa flyttas över till ProReport II? |
| Svar | ProReport II har utvecklats för att kunna täcka de mest centrala rapporteringsbehoven, på samma sätt som i ProReport. Redan den första versionen av ProReport II innehåller ett omfattande grundutbud av standardrapporter, som dessutom kompletteras med ett stort antal nya kombinations- och inställningsmöjligheter. Det kan dock hända att mycket specialanpassade rapporter måste utformas på nytt för att passa det nya formatet. |
| Fråga | Vi har redan ProReport. Vad kommer vi att behöva betala för ProReport II? |
| Svar | ProReport II är gratis för befintliga ProReport-kunder med giltigt underhållsavtal fram till och med slutet av 2006. Eventuell hjälp när det gäller installation, inställningar och rapportgenerering kan rekvireras efter avtal och till gällande timtaxa. |
| Fråga | Om jag inte uppgraderar till ProReport II nu, hur länge kan jag då räkna med att få support? |
| Svar | Vi kommer att erbjuda våra ProReport-kunder hjälp med support och felkorrigering fram till och med slutet av 2006. |
| Fråga | Måste vi räkna med ytterligare kostnader för hårdvara om vi börjar använda ProReport II? |
| Svar | I de allra flesta fall kommer det inte att tillkomma några ytterligare kostnader för hårdvara. För att få optimal prestanda, kan det dock i vissa fall vara rekommendabelt att investera i mer minne till de servar som ProReport II körs på. |
För mer information, kontakta våra hotline på tfn 08-333 370

